Frank-Martin Haecker

University Children's Hospital Basle (UKBB), Switzerland

Frank-Martin Haecker was certified as a pediatric surgeon in November 25, 1998. From January 1991 until July 1999, he was a Junior Staff Member at Department of Pediatric Surgery, University of Tuebingen, Baden-W├╝rttemberg, Germany, and a Junior Staff Member at Department of Surgery, Hospital of Baden-Baden, Germany from August 1999 till January 2000. Moreover, Dr. Haecker worked as a Senior Staff Member at Department of Pediatric Surgery, University Children┬┤s Hospital Basel (UKBB), Switzerland, from February 2000 until May 2003. He was also a Consultant for pediatric surgery at UKBB from June 2003 to October 2007 until he became the Head of the Department of Pediatric Urology (UKBB) in December 2007. Dr. Haecker has also been an Associated Professor of pediatric surgery and Head of the Pectus program at the UKBB, since December 2007. In October 2009, he was a Visiting Professor at the Department of Pediatric Surgery, University of Graz, Austria, and at the Department of Pediatric Surgery, Norfolk, Va, USA. Furthermore, Professor Haecker is a Member of the following academic societies: Swiss Society for Pediatric Surgery, Swiss Society for Pediatric Urology (SWISSPU), German Society for Pediatric Surgery, German Society for General Surgery, Working group for Pediatric Urology (German Society for Pediatric Surgery), European Society for Pediatric Urology (ESPU), European Pediatric Surgical Association (EUPSA), and Chest Wall Interest Group (CWIG).

Biography Updated on 8 December 2011

Scholarly Contributions [Data Provided by scopus]

download