Paolo Marino

University Hospital Maggiore della Carita, Italy

Paolo Marino was born in Verona, on January 14th, 1948. He graduated (cum laude) from the Medical School at the University of Bologna, in 1972. He served at the National Board in Cardiology at the University of Padua in 1975. He was a Clinical Fellow c/o Cardiac Department, Brompton Hospital (London) from December 1975 to March 1976. He was also a Research Fellow c/o the Division of Cardiology, Johns Hopkins Hospital (Baltimore) from August 1985 to May 1987. Since November 1999, he has been an Associate Professor in Cardiology at the University of Verona. He has been a Member of the National Board of the Italian Society of Cardiology and the Chairman of the Working Group on Myocardial Function of the European Society of Cardiology. From December 1998 to December 2004, he has served as the Chief of the Cardiology Service of the hospital of the University of Verona Policlinico “GB Rossi”. Since December 2004, he has been appointed as the Chief of Clinical Cardiology at the Eastern Piedmont University, in Novara. He was a Full Professor of cardiology since June 2006 and, presently, a Member of the National Board of the Italian Society of Cardiology for the years 2007–2012. From December 2008 to December 2010, he was the President of the Italian Society of Cardiology. His Previous experience in clinical trials was conducted according GCP. His major research interests is LV function and imaging techniques.

Biography Updated on 14 April 2011

Scholarly Contributions [Data Provided by scopus]

download